top of page

Ať už konečně spinká!

PORADNA CHŮVY: AŤ UŽ KONEČNĚ SPINKÁ!

04.09.2022

Dětský spánek je jedna velká záhada. Některá miminka si přinesete z porodnice a spokojeně prospí celou noc, nebudí se, nevyžadují kojení nebo lahev každou hodinu, prostě jsou to pohodáři. Většina kojenců ale vyžaduje naši pozornost i v noci. Budí se, melou sebou, „povídají“ ze spaní, bručí, vrčí, někdy si i zapláčou. A my, místo toho, abychom je nechali znovu usnout, hned vstáváme, zvedáme je z postýlek, uspáváme, kojíme a učíme je zlozvyky, které pak nakonec nejvíc trápí nás samotné. Jak si pak ale poradit s miminkem, které jsme si takhle „vycvičili“? A jak na kojence, kteří ne a ne usnout? Jak naučit ty naše malé broučky usínat samotné v postýlce? A jak je odnaučit nočnímu buzení, které je vyčerpávající pro ně i pro jejich maminky? V naší poradně vám zodpovíme i tyto náročné otázky.Na dotazy odpovídá PhDr. Ľubica Kurucová.


Dobrý den, před třemi měsíci se nám narodila zdravá holčička. Je to naše první dítě a moc zkušeností tedy nemám, ale rady kamarádek ani mojí maminky se mi zatím moc neosvědčily, proto se obracím na vaši poradnu. Kristýnka je moc hodná, zajímá se o svět okolo, moc nepláče, hezky papá, ale jak dojde na spinkání, mění se ve řvoucí umíněné dítě. Zpočátku usínala při kojení, ale protože jsem ji kojila i po probuzení, rozhodla jsem se uspávání změnit. Možná právě to byla chyba, od té doby se totiž Kristýnka spánku zarputile brání. Nosíme ji, houpeme, snažila jsem se ji hladit, být u postýlky, ale pořád pláče a v podstatě se ke spánku uřve. Jedině v kočárku usne v klidu, ale to v noci není úplně praktické. Poradíte mi, jak naši holčičku uspávat tak, aby se to obešlo bez řevu a vztekání?


Milá maminko, podle Vaší stručné informace nevím, zda Vaše malá Kristýnka již od příchodu z porodnice měla nastavený přesný režim dne, tj. krmení, přebalování po třech hodinách. Tento režim je strašně důležitý, aby se dítě naučilo stavu bdění a spánku. Zatím je její režim chaotický a ona nemá vypěstovaný návyk, že po nakrmení a přebalení se spinká. Taky může mít (hlavně večer) bolesti bříška. Doporučuji nastavit přesný režim, i když to teď již půjde hodně s pláčem. Kojit po třech hodinách, přebalit a uložit. Dítě nemá spinkat v náručí rodičů ani v kočárku, ale v postýlce. Hraní si ve stavu bdění a mazlení pouze mimo postýlku. Pokuste se o rituál před spaním. Kupte si malý polštářek s pohankovou drtí. Nahřejte ho na příjemnou teplotu v mikrovlnce, zabalte do bavlněné pleny a ležící holčičce dejte na bříško. Pokud má dudlík, tak může taky dudákovat. A případně jí tiše zpívejte při slabém osvětlení. Vydržet a opakovat po koupání a nakrmení pravidelně, ať u ní naskočí návyk, že po rituálu je spánek.


Dobrý den, našemu miminku – holčičce Adélce – je sedm měsíců a je kojená, i když už jsme postupně začali s prvními příkrmy. Jako první jsem zařadila zeleninu, ale teď přemýšlím, jestli nebude vhodné přidat i kaši večer před spaním. Adélka se totiž během noci budí snad každou hodinu až hodinu a půl a vyžaduje kojení. Uznávám, že to nejspíš nebude hlady, ale nevím, co dělat, tak mě napadlo nabídnout jí sytější večeři.  Když se v noci snažím Adélku uspat jinak a místo prsa jí nabízím dudlík nebo ji chovám, téměř nepříčetně pláče. Manžel vstává brzo ráno do práce, tak ji nemohu nechat dlouho plakat, sama jsem už ale strašně vyčerpaná a nevím si rady. Poradíte mi, prosím?


Na tuto otázku, milá maminko odpovím stručně. Podle mé dlouholeté praxe má Adélka hlad. Je již velká holčička a zeleninové polívčičky nenasytí. Po večerním koupání určitě ze začátku přivítá řídkou kašičku (poměr ředění Vám poradí nutriční terapeutka, případně v lékárně). Pak postupně zahušťovat a podávat malou lžičkou. Nebude mít takové bolesti bříška, jak je časté po mléčku, ale především kašička ji zasytí a určitě bude spinkat.

#výchova #školení #dítě #2022 #děti #poradna #rodičovství #rodina

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page